fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. Dorota Kempka z królewskim trofeum

W przeddzień kolejnych urodzin miasta, 16 kwietnia zorganizowano uroczyste obchody. 679. rocznica nadania praw miejskich Bydgoszczy celebrowana była w Miejskim Centrum Kultury jako XVII sesja Rady Miasta. Wystąpienia okolicznościowe wypełniły tym razem merytoryczną część obrad o mieście, a na sali zasiedli nie tylko rajcy miejscy, ale najznakomitsi mieszkańcy bydgoskiego grodu. Im to głównie dedykowano słowa podziwu, podziękowań i gratulacji.

W asyście całej bogatej celebry i insygniów – sztandarów, hymnu, emblematów, łańcuchów  występowali w imieniu władz miasta – przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wcześniej, pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego delegacja z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Rusielewicz i zastępcą prezydenta Mirosławem Kozłowiczem złożyła hołd i kwiaty. Pomnik króla usytuowany Pod Blankami góruje nad miastem od 29 lat. Na wykonanej z brązu 5-metrowej figurze króla umieszczono napis: "Kazimierz III Wielki król Polski 1333-1370. Założyciel miasta Bydgoszczy 19 IV 1346”.

pod pomnikiem   dorota sala1

Na pamiątkę tego faktu samorząd Bydgoszczy ustanowił  Medal Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta. Decyzję podjęła Rada Miasta Bydgoszczy na sesji 19 kwietnia 1996 roku. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez miasto, wręczane osobom zasłużonym dla Bydgoszczy. 

Miło nam odnotować, iż w tym roku Medalem Kazimierza Wielkiego uhonorowana została zasłużona dla Bydgoszczy, środowiska lewicy i polskiej kultury DOROTA KEMPKA.

Laureatka  królewskiego Medalu urodziła się w 1935 roku w Piotrkowicach. Jej ojciec, powstaniec wielkopolski, po wojnie pełnił funkcję kierownika gospodarstwa Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Dorota jest absolwentką bydgoskiego Seminarium Nauczycielskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki. Przez kilkanaście lat była instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, a także komendantką Bydgoskiej Chorągwi ZHP.

dorota medal2   Zrzut ekranu 2025 04 17 175915

Następnie objęła stanowisko dyrektora Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Była wśród inicjatorów jego budowy w centrum Bydgoszczy. W czasie 19 lat  dyrektorowania  Doroty Kempki, Pałac Młodzieży stał się regionalnym prekursorem edukacji pozaszkolnej, adresowanej do dzieci i młodzieży aktywnej i utalentowanej, ale też wdrażał różne formy działalności na rzecz uczniów niedostosowanych społecznie i niepełnosprawnych. Pałac był i jest w Bydgoszczy zawsze po drodze, bo „wiadomo, że wszystkie szlaki komunikacyjne prowadzą do tego miejsca w sercu miasta, gdzie przez blisko pół wieku rozwijało wielorakie uzdolnienia i pasje kilka pokoleń bydgoszczan. Rodzice przyprowadzali pociechy, które po latach zapisywały swoje dzieci, a później także wnuki na rozmaite zajęcia w naszej placówce. Ta piękna, tworząca wspaniałą tradycję sztafeta pokoleń trwa blisko pięćdziesiąt lat. Niektórzy pozostali tutaj na dłużej, wracając po krótkiej przerwie na studiowanie, by zacząć kolejną przygodę z Pałacem – już jako nauczyciele. Sami uczestnicy często przemierzają długi edukacyjny szlak w tej placówce – od przedszkola do matury, nierzadko korzystając z kilku form zajęć” – tak przedstawia się dziś Pałac z bogatym dorobkiem.

Już w pierwszym roku działalności (1974/1975) Pałacu zarejestrowano 2,8 tys. uczestników w pracowniach trzech działów: Pieśni i tańca, Sportowym i Imprez masowych. W następnych latach liczba działów sięgnęła pięciu, sekcji i zespołów około dwustu, a stałych uczestników zajęć – 4 tysięcy. W latach 70. i 80. Pałac Młodzieży był jedyną placówką pozaszkolną, w której młodzi bydgoszczanie mogli poznawać inne, niż rosyjski, języki obce i poznawać kulturę innych krajów. W 1977 roku zorganizowano pierwsze, trwające do dziś, Bydgoskie Impresje Muzyczne – Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży Szkolnej, z krajów całej Europy, a nawet świata. Dorota Kempka jest jedną z inicjatorek i pierwszą dyrektorką, a po zakończeniu pracy etatowej w Pałacu – Honorową Dyrektorką BIM.

laureaci medalKW   chorek medal kw

W 1989 roku Dorota Kempka uzyskała mandat posła lewicy w okręgu bydgoskim. W 1993 i 1997  roku została wybrana z ramienia koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej senatorem III i IV kadencji z województwa bydgoskiego. W 2001 roku po raz trzeci z listy partii SLD zdobyła mandat senatora RP reprezentując lewicę w okręgu bydgoskim. Od 1996 roku przewodniczyła nowatorskiej formie pracy posłanek i senatorek – Parlamentarnej Grupie Kobiet, dopominając się o prawa kobiet w Polsce.

Dorota Kempka była wielokrotnie wyróżniana, m.in. w 1978 roku otrzymała Order Uśmiechu, w tym samym czasie przyznano jej tytuł „Bydgoszczanina Roku 1978” oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej została odznaczona Złotym (1974) i Srebrnym (1969) Krzyżem Zasługi. W 2005 roku otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ania i Iza   tortkrojony

Wielce Szanownej Koleżance Dorocie Kempce przekazujemy serdeczne gratulacje w imieniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, życząc ogromu zdrowia i wielu okazji do pięknych wzruszeń oraz satysfakcji z działalności dla naszej społeczności.

Ponadto, podczas uroczystej sesji Rady Miasta  Medalami Kazimierza Wielkiego wyróżnieni zostali także – działacz społeczny ADAM JAWORSKI oraz zbiorowo Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy i Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” działający od blisko pół wieku w Młodzieżowym Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy.

Opr. nim, 17 kwietnia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem